Czcionka:

Największą sztuką życia jest umieć

z wdziękiem się zestarzeć.

HISTORIA STOWARZYSZENIA KLUBU SENIORÓW „ALE BABKI GRODZIESZCZANKI"

Pomysł utworzenia Klubu Seniorów zrodził się  w głowie kierownik BPG Grodziec – Katarzyny Gromali w 2014 roku. Głównym motywem jaki skłonił Inicjatorkę do zaproponowania podjęcia działań w kierunku tworzenia Klubu, była chęć zintegrowania lokalnego środowiska senioralnego, których łączą wspólne zainteresowania i podobne spojrzenie na otaczającą ich rzeczywistość.

Jednak najważniejszymi celami uczestnictwa w proponowanym Klubie miało być: integracja środowiska senioralnego, czynny udział w życiu społecznym, zebranie potencjału jaki drzemie w wielu emerytach i rencistach, a także stworzenie możliwości miłego spędzania czasu oraz szansa na doskonalenie swoich talentów i umiejętności.

Oficjalnie w dniu 27 maja 2015 roku przy Bibliotece Publicznej Gminy Grodziec zostało  powołane  Stowarzyszenie Klub Seniorów „Ale Babki Grodzieszczanki, liczące obecnie 40 członków. Prezesem Stowarzyszenia jest Pani Pelagia Serafińska, z-cą Kazimierz Olejniczak, skarbnikiem Danuta Dąbek, a sekretarzem Grażyna Szpitalna.  Głównym celem Stowarzyszenia jest współdziałanie członków Stowarzyszenia oraz zaproszonych do współpracy osób, instytucji i podmiotów w zrównoważonym rozwoju społeczności lokalnej, dążąc tym samym do budowy społeczeństwa obywatelskiego.

Cele Stowarzyszenia są realizowane m.in. poprzez: pracę w formie wolontariatu i promocję zachowań prospołecznych, organizowanie:

- warsztatów: wielkanocnych, bożonarodzeniowych, origami, z kulturą na Ty, rękodzieła artystycznego;

- wystaw (kolorowa jesień z obrazami Zofii Kurpiewskiej,   wystawa obrazów z cyklu „Róż po osiemdziesiątce” autorstwa Joanny Domagały,  wystawę obrazów księdza kanonika Władysława Piechoty pod tytułem "Pejzaże znane i nieznane");

- zebrań dyskusyjnych, pokazów, koncertów oraz innych imprez;

- organizowanie kursów, szkoleń, wycieczek i wypoczynku (do Wrocławia, Warszawy, Wieliczki  i wiele innych), w tym imprez turystycznych  i sportowo  -  rekreacyjnych;

- udział w wydarzeniach gminnych i ponadgminnych ( spotkanie integracyjne „Senior dla Seniora”, „Dni Rodziny  i Seniora” , Powiatowy Piknik Seniorów „DARY JESIENI”, udział     w dożynkach gminnych i powiatowych);

- współpraca z innymi organizatorami wydarzeń na zasadach partnerstwa.

Seniorzy spotykają się zazwyczaj  raz w miesiącu w Bibliotece Publicznej Gminy Grodziec, przy kawie i herbatce, w bardzo miłej i serdecznej atmosferze,  rozmawiają    o teraźniejszości, wspominają lata młodości, często śpiewają piosenki z ich lat.

Stowarzyszenie Klub Seniorów „Ale Babki Grodzieszczanki to zasługa, powołanie i pasja wielu wspaniałych ludzi, seniorów i emerytów, którzy przez lata poświęcają swój czas i energię, udowadniając, że życie na emeryturze nie musi być samotne, nudne i nie musi być pozbawione optymizmu, radości czy też zadowolenia. Nie ulega wątpliwości, że Klub Seniorów, stał się sposobem na życie. Jest miejscem, gdzie osoby starsze mogą spędzać swój czas, rozwijać swoje zainteresowania i umiejętności, dzięki temu następuje wymiana doświadczeń.

Stowarzyszenie Klub Seniorów "Ale Babki Grodzieszczanki"

Utworzono dnia 03.06.2019, 17:34

Imieniny: